Publiczne Przedszkole nr 4 w Jastrzębiu - Zdroju

 

Nawigacja

 • SZANOWNI RODZICE!

   

  SZANOWNI RODZICE!

  Informujemy, że w bieżącym roku z okazji Mikołajek, wybieramy się z wizytą do św. Mikołaja i Aniołka. 

  Program wycieczki:

  *        Poznamy świątecznego Aniołka i posłuchamy jego historii,

  *        Porozmawiamy o zbliżających się świętach oraz tradycjach i obrzędach im towarzyszących,

  *        Wykonamy drewniane anioły idealne na świąteczną dekorację lub prezent (część warsztatowa),

  *        Poczęstujemy się świąteczną herbatką i małym „conieco”,

  *        Spotkamy się ze św. Mikołajem.

   Wycieczka odbędzie się 03.12.2014 r. dla grup: III – p. Marzeny

              IV – p. Ewy

              V –  p. Ani

              VI – p. Małgosi M. (grupa popołudniowa)

               04.12.2014 r. dla grup: I –  p. Agaty

               II – p. Małgosi P.

  Koszt wycieczki wynosi 25,00 zł.

  Prosimy o zadeklarowanie dzieci u wychowawczyń  grup do dnia 21.11.2014 r.

   Szczegółowy harmonogram wycieczki zostanie przedstawiony w ostatnim tygodniu listopada.

   

   

 • "LABORATORIUM MAŁEGO BADACZA" ROZPOCZĘŁO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ

  W poniedziałek dzieci ciekawe otaczającego nas świata, zjawisk i procesów, które w nim zachodzą, wzięły udział w pierwszym spotkaniu  kółka badawczego.

  Jego tematem było zapoznanie się z niektórymi właściwościami powietrza poprzez zabawy badawcze (wykonywanie doświadczeń).

  Każde doświadczenie poprzedzone było pytaniem, na które wspólnie szukaliśmy odpowiedzi (np. Co to jest powietrze? Dlaczego powietrze jest takie ważne? Czy człowiek potrzebuje powietrza? Czy powietrze można schować? Czy powietrze pachnie? Czy powietrze można złapać?)

 • JESIEŃ W PARKU I … MALARSTWIE

  09.10.2014 pięciolatki wybrały się do Parku Zdrojowego. Podziwiały tam piękno jesiennej przyrody, rozpoznawały drzewa i krzewy, zbierały piękne, kolorowe liście, kasztany i żołędzie, a w Galerii Historii Miasta Jastrzębia-Zdrój obejrzały wystawę malarską Maksymiliana Lipusa. Dzieci mogły podziwiać pejzaże i widoki z naszego miasta oraz wybrać obraz, który najbardziej im się podobał.

   

 • SADZIMY WRZOSY I ŻONKILE

  08.10.2014 r. To był jeden z cieplejszych dni października. Postanowiliśmy go dobrze wykorzystać!

  Tego dnia,  z grupą I, czynnie upiększaliśmy nasz przedszkolny ogródek.

  Gromadnie  posadziliśmy sadzonki wrzosów. Nie tylko nauczyliśmy się, jak należy sadzić kwiaty i dbać o nie, aby ozdabiały nasz ogródek jak najdłużej, ale także miło i pożytecznie spędziliśmy czas na powietrzu. Wrzosowisko nabrało nowych kolorów, dzięki różnokolorowym sadzonkom wrzosów.

  DZIĘKUJEMY BARDZO WSZYSTKIM RODZICOM, KTÓRZY WŁĄCZYLI SIĘ W AKCJĘ - SADZENIA WRZOSÓW, PRZYNOSZĄC SADZONKI.

  W tym samym dniu, dzieci ze starszych grup wiekowych  zasadziły w przedszkolnym ogródku cebulki żonkil  w ramach akcji „Pola nadziei”.

  Co prawda, efekty tej pracy zobaczymy dopiero wiosną, lecz nam już dziś przyniosło to wiele korzyści.

   „Pola Nadziei” to coroczna kampania zbierania funduszy na rzecz opieki dla osób terminalnie chorych. Akcja, której znakiem jest żonkil, wspiera hospicja, szerzy ideę hospicyjną oraz uwrażliwia społeczeństwo na potrzeby ludzi cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w ostatnim okresie życia.  Dzięki akcji „Pola Nadziei” uczymy dzieci, młodzież i rodzinę, jak być razem do końca oraz jak dawać i zachować nadzieję, dając świadectwo, że „Hospicjum to też życie – choć krótkie i obolałe – to ważne”. W Hospicjum żyje się do samego końca…, to tutaj często niemożliwe staje się całkiem realne.

 • „MAGICZNY SKLEPIK” - SPEKTAKL TEATRALNY W PRZEDSZKOLU.

  Do magicznego sklepiku prowadzonego przez słynną czarodziejkę, od dawna już nikt nie zagląda. Nikt już nie wierzy w magię, nie czyta starych bajek... Nawet dzieci wolą oglądać japońskie kreskówki i spędzać czas przy komputerach. Dlatego Kraina Baśni powoli odchodzi w niebyt. „Czas poszukać innej pracy" -mówią czarodzieje. A przecież potrzeba tak niewiele: wystarczy, że jedna mała dziewczynka, która codzienne przystaje przed wystawą sklepiku, zdecyduje się wejść do środka. Wtedy na pewno zechce pomóc i nie bacząc na niebezpieczeństwa, wyruszy na poszukiwanie starej Księgi Baśni. Spotka po drodze wielu bajkowych bohaterów, rozwiąże trudne zagadki, odnajdzie zagubione i porzucone przez ludzi nieszczęśliwe zwierzęta... Potrzeba tak niewiele - aby jedna mała dziewczynka podążyła za swoimi marzeniami.

  Jest to bajka wychowawcza, która mówi o tym, że wiara czyni cuda, a dobroć, mądrość, współczucie, to wartości najważniejsze w życiu. Tradycja i kultura, które symbolizuje „Księga Baśni", mają podstawowe znaczenie dla rozwoju osobowości dziecka.

 • KOŁO KULINARNE ROZPOCZĘŁO SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ

  Miłośnicy gotowania spotkali się po raz pierwszy, założyli swoje fartuchy, umyli dokładnie ręce i przygotowali przepyszną domową lemoniadę z miodem i sokiem z cytryny. Przy okazji dowiedzieli się dlaczego, słodkie napoje kupowane w sklepach niekoniecznie są zdrowe, poznały właściwości i smak mięty i melisy, oraz nauczyły się jak pięknie podać napój, żeby natychmiast chciało się pić.

 • KOCHANE DZIECI, DRODZY RODZICE!

  W piątek 03.10.2014 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu

  Światowy Dzień Zwierząt.

  Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w zorganizowaniu wystawy małych

  zwierząt domowych, która dostarczyła wszystkim przedszkolakom wiele pozytywnych emocji. Właściciele zwierzątek wspaniale zaprezentowały swoje zwierzaki. Dzieci mogły oglądać na żywo wiele ciekawych okazów, poznać ich zwyczaje i sposób opiekowania się nimi.

   

  DZIĘKUJEMY!

   

 • W dniu 25.09.2014 r. w naszym  przedszkolu odbyło się spotkanie z przedstawicielkami Policji Miejskiej Jastrzębia-Zdroju w ramach realizowanego cyklicznie programu profilaktyki.

  Dzieci dowiedziały się wiele na temat bezpieczeństwa na drodze, a także w kontaktach z „ obcym” jak również poznały sposoby unikania zagrożeń w kontakcie z psem.

  Przedszkolaki miały możliwość zobaczyć z bliska wyposażenie policjanta tj. kajdanki, pałkę i „.lizak”. Wszystkim dzieciom spotkanie z policją bardzo się podobało, sądząc po ich żywiołowych reakcjach. Na zakończenie spotkania otrzymały opaski odblaskowe.

 • DRODZY RODZICE!

  W dniu 28 pażdziernika 2014 r. o godzinie 15:30 na terenie naszej placówki, odbędą się warsztaty dla rodziców z udziałem pracowników Miejskiej Komendy Policji.

  Tematem spotkania będzie: "Bezpieczeństwo mojego dziecka". Serdecznie zapraszamy!

 • SPRZĄTANIE ŚWIATA

  Tradycyjnie co roku włączamy się  z dziećmi do akcji "Sprzątania Świata", by od najmłodszych lat uczyć zasad dbania o środowisko.  Najmłodsze dzieci  z chęcią i radością włączyły się do akcji by posprzątać "naszą Ziemię". Co prawda maluszki sprzątały nasz ogród przedszkolny, ale starsze dzieci zbierały śmieci w okolicy Przedszkola. Akcja odbyła się w formie zabawy , dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Jeśli świat będzie czysty - zdrowa będzie żywność, powietrze, woda. To wpajamy maluchom od najmłodszych lat.

   

 • DRODZY RODZICE!

  W poniedziałek, 21 września, świętowaliśmy w naszym przedszkolu, już po raz kolejny, kolorowy dzień. Był to „Dzień pomarańczowy".

  W tym dniu większość dzieci pojawiła się w pomarańczowych strojach, lub choćby z akcentem tego koloru - i  nie  tylko  one!  Panie  również  dołączyły  do  wspólnej  zabawy. 

  W  tym  wyjątkowym  dniu  nie  zabrakło  pomarańczowych  atrakcji !!!  Dzień  był  pełen  niespodzianek. Głównym celem akcji było promowanie spożywania warzyw, określanie jadalnej części marchewki, poszerzenie wiedzy na temat pochodzenia marchwi i jej odmian, a także doskonalenie umiejętności pracy w grupie. Dzieci  uczestniczyły  w  zabawach  ruchowych,  odgadywały  zagadki,  śpiewały  piosenki oraz  tańczyły.   Dzieci brały udział w zabawach  plastycznych przygotowanych przez nauczycieli, z marchewką jako główną bohaterką dnia. Odgadywały zagadki o warzywach, rozpoznawały marchewkę wśród innych jarzyn, układały w całość pocięte obrazki z marchewką, kolorowały kolorowanki i lepiły marchewki z plasteliny.

  Były też toasty z soku marchwiowego i chrupanie surowej marchewki.

  Śmiechu i zabawy było co niemiara – ale o to właśnie chodziło, żeby ten dzień był wyjątkowy – marchewkowy, zakręcony…

  Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i zawsze uśmiechnięte.

   Zdjęcia  znajdziecie w folderze: ALBUM FOTOGRAFICZNY. Zapraszamy!!

   

 • KONKURS NA PROJEKT GRAFICZNY - LOGO PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA NR 4

  DRODZY RODZICE!

  Dyrektor i nauczyciele Publicznego Przedszkola nr 4 w Jastrzębiu – Zdroju, ogłaszają konkurs na LOGO przedszkola w postaci znaku graficznego, który stanie się oficjalnym elementem identyfikacji graficznej. W konkursie mogą brać udział dzieci , które uczęszczają do przedszkola  wraz z rodzicami.

  KONKURS_NA_LOGO_PRZEDSZKOLA.doc

 • ZMIANY DOTYCZĄCE UCZNIÓW I RODZICÓW

  Poniższy materiał został  przekazany placówce przez Ministerstwo Edukacji Narodowej z prośbą Pani minister Joanny Kluzik - Rostkowskiej  o  przekazanie całej społeczności przedszkolnej

  Zmiany_dotyczace_uczniow_i_rodzicow.docx

 • WITAMY PO WAKACJACH!

  Znów minęły dwa miesiące beztroskiej zabawy.
  Opaliliśmy się, wypoczęli, nabrali sił do pracy.
   
  DRODZY RODZICE!
  Witamy w nowym roku szkolnym 2014/2015.
  W naszym przedszkolu nie ma uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego.
  1 września przyprowadzamy dzieci wg zadeklarowanych godzin.
   
  Informacje o przydziale do grup i o nauczycielach prowadzących znajdują się na tablicy ogłoszeń w naszym przedszkolu!
  SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
   
   

   

 • DRODZY RODZICE!

  Dzieci grupy "O" (popołudniowej), 01 września 2014 r. przychodzą do przedszkola na godzinę 1400

  .

 • PIERWSZEGO DNIA DO PRZEDSZKOLA NALEŻY PRZYNIEŚĆ:

  Zachęcamy Państwa do skompletowania dziecku odzieży wygodnej, przewiewnej i łatwej do ubierania przez samo dziecko:

  • spodnie, spódniczki na gumkę nie za ciasną, nie za luźną,
  • kapcie na gumowej podeszwie, zakryte, nie sznurowane, na „rzepy”, oznakowane imieniem i nazwiskiem dziecka,
  • piżamka wciągana, podpisana imieniem i nazwiskiem dziecka,
  • płaską poduszeczkę w poszewce -  podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka,
  • misia lub inną przytulankę, która będzie „wspomnieniem domu” i pomoże znieść rozstanie z mamą,
  • zapasowe: majteczki, koszulka, rajstopki, które będą przechowywane na półeczce dziecka w szatni i wykorzystywane, gdy zajdzie taka potrzeba,
  • ubranie na cebulkę, które zabezpiecza przed przegrzaniem lub zziębnięciem,
  • buty wyjściowe łatwe do zakładania, zapinane na „rzepy” lub sznurowane. (nie drewniaki i nie śliskie),
  • nakrycie głowy: w okresie letnim – kapelusik, chusteczka dla dziewczynki, dla chłopca – czapka z daszkiem, w zimie – czapki,
  • należy zwrócić uwagę na sprawność suwaków w kurtkach dziecięcych. Dzieci nie potrafią same ich naprawić, nauczycielki pomagają, ale robią to kosztem nie zwracania uwagi na inne dzieci. 3-latki nauczą się szybko je zapinać i rozpinać, ale muszą być one sprawne.,
  • biżuteria: pozostaje w domu.

   

  Powyższe uwagi wypływają z troski o dzieci, dbania o ich bezpieczeństwo, z doświadczenia w pracy z dziećmi trzyletnimi. Mam nadzieję, że będą one pomocne dla Państwa.

   

 • 20.08.2014

  Moduł Warto przeczytać został zmodyfikowany

 • LIST OD NAUCZYCIELKI

  Tak naprawdę to nie jest list. To garść próśb, pod którymi niejedna nauczycielka by się podpisała. Znalazłam go w miesięczniku Rodzice 09/08, a jego autorką jest pani psycholog Anna Łukaszewicz.

  Typowy przedszkolny poranek: sznur rodziców odprowadza swoje dzieci. Gdy maluchy zakładają kapcie, mamy i tatusiowie ustawiają się w ogonku do pań przedszkolanek, by przekazać swe prośby i uwagi. „Proszę dopilnować, aby zjadła całą zupkę” – prosi mama Ani. „Proszę nie nalegać, gdyby nie chciał jeść zupki” – rzuca w biegu tata Aleksa. „Dobrze, będziemy pamiętać” – cierpliwie odpowiadają wychowawczynie, usiłując zapamiętać wszystkie rodzicielskie prośby. Pewnie same chciałyby prosić mamę Ani, Aleksa i innych smyków o kilka rzeczy, które bardzo ułatwiłyby im pracę – czyli pomogły lepiej opiekować się maluchami. Niestety, one widzą się z nimi w przelocie i często nie wystarcza czasu na dłuższą rozmowę.

  DRODZY RODZICE, POZWÓLMY WIĘC DZIŚ IM SIĘ WYPOWIEDZIEĆ.

  Przychodźcie do przedszkola…punktualnie. Dzieci łatwo się rozpraszają – trudno mi zacząć zajęcia, gdy co chwilę ktoś puka do drzwi.

  Żegnajcie się z dzieckiem serdecznie i… krótko. Nawet jeśli kapnie mu łezka przy rozstaniu, wasz spokój i zdecydowanie dodadzą smykowi otuchy, a mnie łatwiej będzie wciągnąć go w wir przedszkolnych zajęć.

  Ustalajcie z maluchem, kiedy po niego przyjdziecie. I koniecznie dotrzymujcie umowy. Jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego, powiadomcie mnie telefonicznie o spóźnieniu, a ja wytłumaczę dziecku, że mama odbierze je trochę później. Przykro mi patrzeć na rozczarowanie i niepokój maluchów, gdy ustalona pora przyjścia rodziców już minęła.

  Rozmawiajcie w domu z waszą pociechą o ważnych wydarzeniach przedszkolnych, np. jakimś problemie między dziećmi, spodziewanym odejściu wychowawczyni czy przyjściu nowej pani. Malec ma na pewno wiele myśli i uczuć związanych z tym, co się dzieje w przedszkolu, chciałby się nimi podzielić, a ja nie zawsze mam możliwość, by go spokojnie wysłuchać. Tym bardziej że o niektórych swoich przeżyciach dziecko ma odwagę powiedzieć tylko mamie lub tacie.

  Proszę: nie podważajcie mojego autorytetu! Może się zdarzyć, że nie będziecie akceptować jakichś moich decyzji czy pomysłów. Porozmawiajcie o tym ze mną, przedyskutujmy razem daną kwestię. Ale nie krytykujcie mnie przy dzieciach. Gdy malec słyszy, że: „Pani ma dziwaczne pomysły” lub „Pani nie ma racji”, traci do mnie zaufanie i... nie czuje się w przedszkolu bezpiecznie. Moje polecenia wykonuje z ociąganiem, jakby zastanawiał się, czy aby i tym razem pani przedszkolanka się nie myli. Możecie sobie wyobrazić, jak ciężko się mi wtedy pracuje.

  Mówcie mi o wszystkich problemach malucha, np. kłopotach w waszej rodzinie, zdarzeniach, które mogą mieć wpływ na jego samopoczucie i zachowanie. Jeśli są to sprawy, o których nie chcecie lub nie możecie otwarcie rozmawiać, powiedzcie ogólnie, np.: „Mamy teraz sporo stresów, myślę, że Ania też to przeżywa”. Taka informacja pozwoli mi dużo lepiej zrozumieć wasze dziecko (jego ewentualną nerwowość, wycofanie itp.) i lepiej się nim opiekować.

  Miejcie dla mnie chociaż trochę wyrozumiałości. Opieka nad całą gromadką maluchów przez kilka godzin dziennie pochłania mnóstwo uwagi i energii – domyślacie się pewnie, jak czasem jestem zmęczona. Wybaczcie więc, jeśli od czasu do czasu zdarzy się mi zachować nie dość delikatnie czy mądrze wobec waszego dziecka. Zwykle po fakcie sama wiem, że zrobiłam błąd i jest mi po prostu głupio. Aha, kiedy zwracacie mi uwagę, że źle postąpiłam, róbcie to rzeczowo i spokojnie oraz– co najważniejsze – nigdy przy waszych czy innych dzieciach.

  Dziękuję!

 •  
  Zakończył się rok szkolny i rozpoczęły się wakacje – czas zasłużonego odpoczynku po wielu miesiącach owocnej pracy.
  Wszystkim dzieciom, rodzicom  
  Życzymy, by wakacje były czasem efektywnego wypoczynku, byśmy wszyscy mogli nabrać sił i zapału do pracy w kolejnym roku szkolnym.  Życzymy, aby nadchodzące wakacje były ciekawe, radosne, a przede wszystkim bezpieczne, by sprzyjały poznawaniu ciekawych miejsc i doświadczaniu wielu przygód. Do zobaczenia we wrześniu!
  Życzy Dyrektor oraz pracownicy Publicznego Przedszkola nr 4.
 • BEZPIECZNE WAKACJE

   

  W związku ze zbliżającym się okresem letniego wypoczynku oraz możliwością wystąpienia niepożądanych zjawisk i zdarzeń mających na wpływ na bezpieczeństwo dzieci zachęcamy Rodziców do zapoznania się z programem "Bezpieczne wakacje".

  Szczegółowe informacje - www.bezpiecznewakacje.pl