Szanowni Rodzice!
W związku z wystąpieniem wszawicy wśród dzieci naszego przedszkola zwracamy się z gorąca prośbą o podjęcie wszelkich możliwych działań profilaktycznych, zapoznanie się z poniższą informacją oraz nową procedurą znajdującą się na naszej stronie internetowej.
Troska o zdrowie i komfort życia naszych podopiecznych jest dla nas bardzo ważna, więc prosimy o bardzo poważne potraktowanie sprawy.
WSZAWCA
Wszawica obecnie zaliczana jest do grupy inwazji pasożytami zewnętrznymi. Rozpowszechniona jest we wszystkich krajach świata. To powszechny problem, który nie jest wyłącznie oznaką braku higieny. Wywołują ją wszy żyjące na ciele człowieka. Pasożyty, które obecnie atakują dzieci , to wszy głowowe. Zagnieżdżają się na owłosionej skórze głowy, najczęściej w okolicach skroni i potylicy – w tych miejscach jest najcieplej, a dla pasożyta optymalna temperatura środowiska to 38 st. C. Wesz poza odmianą głowową ma również odmianę odzieżową i łonową. Te dwie ostatnie występują znacznie rzadziej.
Pobyt w grupie przedszkolnej i wspólne zabawy sprzyjają inwazji pasożytniczej. Wszawica to inwazja pasożytnicza a nie choroba. Wszawica przez wiele lat była uznawana za chorobę zakaźną. Wszy przenoszą, bowiem wiele niebezpiecznych chorób, takich jak dur wysypkowy czy tyfus plamisty. W okresie pierwszej wojny światowej armie zdziesiątkowane zostały przez gorączkę okopową i dur brzuszny roznoszone przez wszy odzieżowe. Współcześnie tak groźne choroby nie występują. Dlatego w 2008 roku minister zdrowia wykreślił ją z wykazu chorób zakaźnych. Nie ma, więc już obowiązku zgłaszania przypadków zachorowań organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Z kolei Inspekcja Sanitarna nie może wydawać decyzji administracyjnej nakazującej dziecku z wszawicą wstrzymanie się od uczęszczania do placówki oświatowej.
Wszawica głowowa
Wszawicę głowową wywołuje wesz głowowa, która:
- ma kolor brudnobiały lub szary – może stać się ciemniejsza lub jaśniejsza w zależności od koloru włosów człowieka;
- osiąga od 2 do 3 mm;
- żyje około miesiąca – poza głową człowieka może przeżyć najwyżej 1, 2 dni;
- składa dziennie od 100 do 300 szarobiałych jajeczek nazywanych gnidami – przylegają mocno do włosów dzięki substancji klejącej – w ciągu od 6 do 10 dni wykluwają się z nich larwy zmieniające się w dorosłego pasożyta w ciągu następnych 10 dni;
- umiejscawia się najczęściej w okolicy potylicznej i skroniowej – w tych okolicach zmiany są najbardziej nasilone.
Na skutek ukąszenia przez wszy na głowie powstają grudki obrzękowe. W ich miejscu odczuwany jest silny świąd. Drapanie się w miejscu ukąszeń powoduje przeczosy, czyli nadżerki pokryte strupami. W ich miejscach może dochodzić do wtórnych nadkażeń zmienionej chorobą skóry.
Wszawicę zauważa się najczęściej, gdy pojawia się dokuczliwy świąd skóry głowy. Drapanie swędzących miejsc prowadzi do uszkodzeń skóry i w efekcie wystąpienia strupów. Czasem swędzenie nie występuje, a wszy odkrywa się przypadkowo, czesząc się lub myjąc włosy. Na włosach mogą być też obecne tylko malutkie jajeczka (gnidy) wielkości około 1 mm. Mają kolor biały lub szary i są tak mocno przyklejone do włosów, że czasem trudno je oderwać. W takim przypadku osoba zakażona może nie czuć swędzenia. Wszy najczęściej gnieżdżą się za uszami, na skroniach oraz karku. Żeby je zauważyć, należy przeglądać włosy, podnosząc je do góry. Podczas ich opadania uda się dostrzec poruszające się dorosłe osobniki i zniesione przez nie gnidy.
Objawy wszawicy:
- Swędzenie i zaczerwienie skóry głowy – szczególnie na linii włosów.
- Grudki na skórze głowy (strupki od ukąszeń).
- Szarobiałe kuleczki (gnidy) o wielkości około 1 mm widoczne u nasady włosa, które nie dają się strząsnąć – najczęściej na karku, skroniach, za uszami.
- Przeczosy, czyli ranki na skutek drapania się.
Uwaga! Czasami we włosach mogą być tylko gnidy, które nie powodują swędzenia.
PRZEGLĄDY I PROFILAKTYKA, CZYLI JAK ZAPOBIEGAĆ WSZAWICY W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH
Obecnie nie prowadzi się przedszkolnych kontroli czystości. Z tego typu badania zrezygnowano w 1992 roku, ponieważ sprawdzanie czystości w dużej grupie oraz publiczne informowanie o zaniedbaniach naruszać może prawa dziecka, które gwarantuje podpisana przez Polskę Konwencja o Prawach Dziecka. Stanowi ona, że każdy uczeń ma prawo do podmiotowego traktowania i respektowania jego prawa do poszanowania godności, prywatności i zachowania intymności. Nadmienić należy, że w placówkach przedszkolnych nie zatrudnia się higienistek uprawnionych do w/w czynności.
*opracowano na podstawie wytycznych Ministerstwa Zdrowia