• PIERWSZE KROKI PRZEDSZKOLAKÓW W ŚWIECIE FINANSÓW

6 - latki rozpoczęły realizację projektu
          "ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów".

Dzieci na podstawie cyklu pierwszego opowiadania z książki "ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów" słuchały opowiadania czytanego przez nauczyciela pt. "Co to są pieniądze". Poznały głównego bohatera opowiadania Zosię. W trakcie czytanego opowiadania nauczyciel zadawał dzieciom pytania: "Co to są pieniądze?", " Do czego służą pieniądze?", Jak wyglądają pieniądze", "Czy są jeszcze jakieś inne pieniądze". Opowiadanie pozwoliło im zrozumieć, co to są monety, a co to są banknoty. Dzieci dowiedziały się również, co to jest karta płatnicza. Dzieci podczas zajęć uczestniczyły w zabawie ruchowej pt. " Monety i banknoty", która polegała na stworzeniu dwóch zbiorów z podziałem na monety i banknoty. W zajęciach zostały również wykorzystane karty pracy labirynt "Zbieramy pieniądze". Przedszkolaki  poznały monety dawne i obecne.  Potem bawiły się samodzielnie przygotowanymi przez siebie papierowymi pieniędzmi, kupując i sprzedając,Zajęcia te bardzo spodobały się wszystkim dzieciom  więc wkrótce nastąpi realizacja kolejnego cyklu projektu.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ !

Nasze przedszkole przystąpiło do Projektu „ABC Ekonomii czyli pierwsze kroki w świecie finansów”. Jest to

pierwsza tego typu akcja realizowana we współpracy miasta i Fundacji JSW.

Projekt ten ma za zadanie upowszechnienie edukacji finansowej i ekonomicznej wśród przedszkolaków. Żyjemy w świecie, który nieustannie gna do przodu, a wiedza – dziś aktualna - jutro, za miesiąc lub rok będzie przestarzała. Istnieje jednak kompetencja, która była, jest i będzie na czasie – zarządzanie pieniędzmi. Pieniądze towarzyszą KAŻDEMU z nas KAŻDEGO dnia. Codziennie się nimi posługujemy, dlatego od najmłodszych lat powinniśmy nabywać wiedzę, umiejętności i nawyki związane z poruszaniem się w świecie finansów.

Projekt, który realizujemy oparty jest o książkę "ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów" autorstwa Wiktora Czepczyńskiego i Żanety Kupczyk.  Realizują go dzieci 6 letnie. Przedszkolom przekazano darmowy pakiety książek, karty pracy, scenariusze zajęć oraz materiały w formie elektronicznej dla nauczycieli, przez prezydent Annę Hetman na ręce  Dyrektora Publicznego Przedszkola nr 4  Jolanty Kuchciak.

„Edukację finansową warto zacząć już w przedszkolu i uwzględnić w niej także rodziców. Dzieci często nie znają wartości pieniędzy, a przecież tak ważna jest ta edukacja. To od niej zależy, czy w dorosłości będą umiały zarządzać własnymi pieniędzmi” – mówiła podczas spotkania z dyrektorami przedszkoli prezydent Anna Hetman

Formą realizacji projektu jest cykl zajęć dydaktycznych kierowanych do dzieci składający się z następujących tematów:

Gdzie i jak oszczędza się pieniądze?
          Co to takiego pożyczka?
          Budżet domowy- co to takiego?
          Co to takiego reklama?
          Co to znaczy, że ktoś jest biedny?
          Kto to jest wolontariusz?
          Obowiązki domowe -co to takiego?
          Jaki można mieć zawód?
          Praca - co to takiego?
          Co to jest cena?
          Skąd się biorą pieniądze?
          Co to są pieniądze?