• DOKUMENTY

        •  

           

          PODSTAWA_PROGRAMOWA_WYCHOWANIA_PRZEDSZKOLNEGO.docx

           

          Wykaz dopuszczonych  do realizacji programów  wychowania przedszkolnego

          realizowanych w roku szkolnym  2023/2024.

           

          Program wychowania przedszkolnego „SAMODZIELNE WSZECHSTRONNE SZCZĘŚLIWE" Wydawnictwo Nowa Era; Monika Chludzińska, Agata Kacprzak-Kołakowska, Anna Kucharczyk, Dorota Kucharska, Anna Pawłowska-Niedbała, Marta Pietrzak, Agata Smoderek  - I grupa 3 - 4  latki.

           

          Program wychowania przedszkolnego  Wydawnictwo MAC;  Wiesława Żaba-Żabińska, Wioletta Majewska, Renata Pażdzio  – II grupa 4 - 5 latki.

           

          Program wychowania przedszkolnego „SAMODZIELNE WSZECHSTRONNE SZCZĘŚLIWE" Wydawnictwo Nowa Era; Monika Chludzińska, Agata Kacprzak-Kołakowska, Anna Kucharczyk, Dorota Kucharska, Anna Pawłowska-Niedbała, Marta Pietrzak, Agata Smoderek – III grupa 5 - 6 latki.

           

          Program wychowania przedszkolnego. „SAMODZIELNE WSZECHSTRONNE SZCZĘŚLIWE" Wydawnictwo Nowa Era; Monika Chludzińska, Agata Kacprzak-Kołakowska, Anna Kucharczyk, Dorota Kucharska, Anna Pawłowska-Niedbała, Marta Pietrzak, Agata SmoderekWydawnictwo MAC;  Wiesława Żaba-Żabińska, Wioletta Majewska, Renata Pażdzio – IV grupa 6 - latki.

           

           

           

          „Tak dla Jezusa” nr AZ-0-01/20 –  6 latki.

           

          „Kocham dobrego Boga” AZ-0-01/10 -  5 latki.

           

           

          Programy wspomagające proces dydaktyczno-wychowawczy w przedszkolu:

           

          Dzieciaki mleczaki – Dzieciaki mleczaki

          Głównym celem akcji ogólnopolskiego programu  jest wzrost świadomości dzieci na temat roli mleka i produktów mlecznych w ich diecie. Organizatorzy, poprzez zabawę, chcą kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat i promować mleko jako napój nie tylko zdrowy, ale też bardzo smaczny.

          pedagogpisze.pl: Najlepsze projekty przedszkolne na rok szkolny 2020/2021

          Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.

           

          Weź udział w akcji „Zdrowo jem, więcej wiem” | Polska Times

          Projekt edukacji prozdrowotnej  pod honorowym patronatem Pierwszej Damy, Agaty Kornahauser-Dudy. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

           

          OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY KREATYWNY PRZEDSZKOLAK - Szkoła Podstawowa  nr 3 w Sierpcu

          Głównym celem niniejszego projektu to kreatywne i twórcze działania nauczycieli z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”. Istotne jest, aby nauczyciel prowadzący zajęcia w ramach projektu, pokazywał dzieciom, iż można tworzyć piękne dzieła niekoniecznie kupując gotowe produkty.

          Akcja "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury to wyjątkowe ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w przedszkolach. Wychowawczynie, nauczycielki przedszkola, rodzice czytają dzieciom książki. Każde takie wydarzenie pełne jest literatury, magii i tajemnicy płynącej z pachnących stron książek oraz zawsze obecny jest z nami mały

          pluszowy MIŚ.

          „Cała Polska Czyta Dzieciom” Fundacji „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom” (do stycznia 2006r. działająca pod nazwą „ABCXXI- Program Zdrowia emocjonalnego”).
          Misją Fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalnego-psychicznego, umysłowego i moralnego  dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, promocyjne i lobbingowe.
          Program "All of Europe Reads to Kids" ma umożliwić wymianę doświadczeń przez osoby i instytucje, które prowadzą lub chcą rozpocząć kampanie czytania dzieciom w swoich krajach. W ciągu 10 lat prowadzenia Kampania czytania Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” wypracowała skuteczne metody realizacji programów promujących czytanie dzieciom i przez dzieci  i chce się nimi podzielić ze wszystkimi, którym leży na sercu przyszłość młodego pokolenia.

          http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/

           

          eTwinning Polska

          eTwinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli.

          Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.

           

          „Czyste powietrze wokół nas” - program przedszkolnej edukacji antytytoniowej
          W wychowaniu zdrowotnym dziecka program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Łączy się to również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w tych sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe dla niego zwyczaje osób palących.

           

          „Góra Grosza” Towarzystwa Nasz Dom
          Góra Grosza polega na zbiórce drobnych monet w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. Zebrane monety pozwalają na realną pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną i przebywającym w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka, domach dla dzieci oraz innych formach opieki.
          Góra Grosza jest lekcją empatii, zrozumienia, tolerancji oraz pokazuje, że choć jeden grosz nic nie może zmienić, to uzbierana Góra Grosza może przyczynić się do powstania wielu inicjatyw na rzecz dzieci. A najcenniejsze jest to, że to dzieci pomagają dzieciom, że to same dzieci mają wpływ na poprawę sytuacji swoich rówieśników.

          http://towarzystwonaszdom.pl/gora-grosza/

           „Pola Nadziei” Fundacji „Pomóż im”
          Jest to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. To międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili – symboli nadziei i tworzeniu „pól nadziei”. Kiedy wiosną kwiaty zakwitną – są rozdawane w ulicznych kwestach, a pozyskane w ten sposób fundusze pozwalają na częściowe zaspokojenie potrzeb podopiecznych hospicjum. Kampania ta ma uwrażliwiać społeczeństwo na chorobę i cierpienie ludzi żyjących w najbliższej okolicy.

           

          ZAJĘCIA DODATKOWE:

           

          ZAJĘCIA DZIEWIARSKIE  "ZABAWA Z NITECZKĄ"

          Akcja „wełenka” w Wodzisławiu Śląskim » Radio 90 FM

          Zajęcia dziewiarskie mające na celu rozwijanie małej motoryki oraz integracji sensorycznej. Wdrażanie do nabywania umiejętności skupienia uwagi i cierpliwości, przezwyciężanie szablonowego spostrzegania i wykorzystywania włóczki poprzez tworzenie różnego rodzaju przedmiotów: pompony, pajęczyny, biżuterię itp.

           

          BAJKOTERAPIA "BAJU, BAJU, BAJ - BAJECZKO"

          Znajdź wymarzoną książkę: Baju baj bajki z baśni - Anna Piniańska-Kordyś

          Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z określonymi powszechnie akceptowanymi zasadami moralnymi, pomoc dzieciom w uświadamianiu sobie własnych potrzeb oraz potrzeb innych.  Zajęcia wprowadzają dzieci w świat zasad związanych z wzajemną komunikacją, zachowaniem, wyrażaniem emocji oraz ze sposobami radzenia sobie  tzw: negatywnymi emocjami: złość, gniew, strach.

           

          PROJEKT EDUKACYJNY "BOHATER TYGODNIA"

          Przedszkolne inspiracje: Bohater Tygodnia

          Projekt bohatera tygodnia to działania przeprowadzone we współpracy z rodzicami po to, aby każde dziecko w grupie poczuło się ważne i wyjątkowe. Projekt polega na poświęceniu szczególnej uwagi wybranemu dziecku z grupy. W ciągu tego tygodnia nasz bohater będzie najważniejszą osobistością grupy, a za pomocą zdjęć i osobistych przedmiotów każdego dnia opowie coś o sobie.

           

          PROJEKT EDUKACYJNY "BEZPIECZEŃSTWO I PIERWSZA POMOC"

          Przedszkole nr 2 im. Janiny Porazińskiej w Darłowie

          Głównym celem programu jest przygotowanie dziecka w wieku przedszkolnym  do bezpiecznego funkcjonowania w otaczającej rzeczywistości, przekazanie dzieciom wiadomości o tym, jak dbać o własne bezpieczeństwo, jak unikać sytuacji mogących doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia oraz jak wezwać specjalistyczną pomoc i udzielić pomocy innym osobom będącym w sytuacji zagrożenie życia lub zdrowia.

           

          ZAJĘCIA TANECZNE  „JUNIOR  DANCE"

          Grupa IV Kubusie Puchatki | Przedszkole nr 6 "Chatka Niedźwiadka"

          Materiał zawarty w programie ma na uwadze wspomaganie harmonijnego rozwoju psychofizycznego i psychomotorycznego dziecka poprzez uaktywnianie go do różnych działań fizycznych związanych z tańcem. Zajęcia tego rodzaju pozwalają ujawnić inicjatywę, kreatywność, aktywność i samodzielność dzieci. Taniec wyrabia w dziecku umiejętności skupiania uwagi, szybkiej orientacji, uczy przestrzegać ładu i porządku. Dodatkowo wyrabia pozytywne cechy charakteru oraz kształci wrażliwość estetyczną.

           

          KÓŁKO  "W ORIGAMI BAWIMY SIĘ KOŁAMI"

          KOŁA ORIGAMI KÓŁKA MIX ROZMIARÓW 1170 SZTUK 7658832458 - Allegro.pl

          Celem głównym kółka jest:

          zaspokojenie u dzieci ich naturalnej potrzeby bycia twórcą i dążenia do podejmowania nowych wyzwań, zapoznanie dzieci ze sztuką orgiami i kirigami, zapoznanie dzieci ze złożeniami papieru w sztuce orgiami na bazie podstawowych płaszczyzn (koło, kwadrat, prostokąt), poszerzanie doświadczeń i umiejętności plastyczno – konstrukcyjnych dziecka (tworzenie modeli płaskich, składanie obrazów płaskich oraz prostych modeli przestrzennych) , rozwijanie twórczego myślenia i twórczej wyobraźni przestrzennej, przeżywanie przez dzieci radości tworzenia i bycia twórcą , rozwijanie twórczej aktywności i wytrwałości w dążeniu do samorealizacji, rozwijanie umiejętności, zdolności i zainteresowań dziecka.

           

          TERAPIA PEDAGOGICZNA

          Workforce%20Development

          Terapia pedagogiczna w przedszkolu ukierunkowana jest na usprawnianie funkcji słuchowych, wzrokowych, ruchowych dzieci i ich właściwej koordynacji. Celem zajęć jest wyrównywanie opóźnień i tym samym zapobieganie niepowodzeniom szkolnym.
          Prowadzenie: Joanna Pęcherz

           

    • Kontakt

      • Publiczne Przedszkole nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju
      • ul. Kurpiowska 15a 44-335 Jastrzębie-Zdrój Poland
      • 32 47 16 410
    • Logowanie