• Ramowy rozkład dnia

• 1. Nasze przedszkole jest czynne w godzinach:

2. Schodzenie się dzieci odbywa się w godzinach:

Godziny posiłków:

Śniadanie - od godz. 9:00

Obiad - od godz. 11:30

Podwieczorek - od godz. 13.40

Ramowy rozkład dnia – grupa dzieci młodszych (w wieku 3- 4 lat )

Podstawa programowa realizowana jest w godzinach 6.30–16.00

Część I – poranna

6.30–8.45 - Schodzenie się dzieci. Zajęcia opiekuńcze. Kontakty indywidualne, zabawy integrujące grupę, zabawy samodzielne w kącikach zainteresowań – stwarzanie sytuacji zabawowych służących realizacji pomysłów dzieci. Praca indywidualna o charakterze wyrównawczo-stymulującym. Poranne zabawy ruchowe. Zabawy rytmiczne i logopedyczne.

8.45–9:00 - Przygotowanie do śniadania – realizacja złożeń programowych z zakresu kształtowania samodzielności, nawyków higienicznych i kulturalnych podczas spożywania posiłku oraz w zakresie dbałości o zdrowie.

9:00–9.20 - Śniadanie, wpajanie zasad dobrego wychowania.

9.20–9.30 - Wpajanie zasad bezpieczeństwa w czasie całego dnia pobytu dziecka w przedszkolu, w tym w sali zabaw, łazience, ogrodzie przedszkolnym, podczas wyjść do różnorodnych instytucji, wycieczek, uroczystości przedszkolnych.

Część II – główna

9.30–10.20 - Zajęcia kierowane z całą grupą w oparciu o założenia podstawy programowej. Zgodnie z tematyką organizowanie zabaw twórczych, ruchowych, stymulujących rozwój dzieci.

10:20-10:40 - Zabawy inspirowane przez dzieci, przy niewielkim udziale nauczyciela, kontakty indywidualne i zespołowe nauczyciela z dziećmi, wspomaganie dziecka w realizacji dążeń do różnych form aktywności twórczej oraz nawiązywaniu poprawnych interakcji społecznych w zabawach twórczych.

10.40–11:15 - Czynności samoobsługowe przed wyjściem na spacer, do ogrodu przedszkolnego (nauka ubierania się, zapiania guzików, suwaków – doskonalenie czynności). Zabawy samodzielne w ogrodzie przy niewielkim udziale nauczyciela, zajęcia ruchowe, zabawy tropiące, wycieczki i spacery – obserwacja środowisk przyrodniczych i społecznych w najbliższym otoczeniu przedszkola.

11:15–11.30 - Przygotowanie do obiadu. Czynności higieniczne i samoobsługowe oraz opiekuńcze w łazience. Czynności porządkowe.

11.30–12.00 - Obiad – celebrowanie posiłku, realizacja założeń programowych w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami (widelcem, łyżką). Kulturalne zachowanie się przy stole, dbałość o zdrowie.

Część III – poobiednia

12.00–13:15 - Odpoczynek (leżkowanie  w grupie dzieci 3 letnich) przy słuchaniu bajki czytanej przez nauczycielkę lub słuchaniu muzyki relaksacyjnej. Zabawa ruchowa, orientacyjno-porządkowa, zabawa dydaktyczna, zabawy inspirowane przez dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela.

13:15–13:30 - Przygotowanie do podwieczorku – czynności higieniczne i samoobsługowe.

13:30–13:50 - Podwieczorek – kultura spożywania posiłków.

13:50–16;00 - Zabawy samodzielne dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela, zabawy rytmiczne, zabawy ze śpiewem. Zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych, praca indywidualna z dziećmi, pobyt na świeżym powietrzu, rozchodzenie się dzieci.

Ramowy rozkład dnia – grupa dzieci starszych (w wieku 5 i 6 lat)

Podstawa programowa realizowana jest w godzinach 6.30–16.00.

Część I – poranna

8:00–8:45 - Schodzenie się dzieci. Zajęcia opiekuńcze. Inicjowanie rozmów z dziećmi na bliskie im tematy. Zabawy samodzielne w kącikach zainteresowań – tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę w poczuciu bezpieczeństwa. Praca indywidualna o charakterze wyrównawczo-stymulującym oraz praca z dzieckiem zdolnym. Zabawy integrujące grupę. Poranne ćwiczenia gimnastyczne. Zabawy rytmiczne.

8:45–9:00 - Przygotowanie do śniadania – czynności porządkowe, czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience. Realizacja złożeń programowych z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz w zakresie dbałości o zdrowie.

9:00–9:20 - Śniadanie-wpajanie zasad dobrego wychowania.

9:20–9:30 - Wpajanie, kształtowanie zasad bezpieczeństwa w czasie całego dnia pobytu dziecka w przedszkolu w tym w Sali zabaw, łazience, ogrodzie przedszkolnym, podczas wyjść do różnorodnych instytucji, wycieczek, uroczystości przedszkolnych.

Część II – główna

9:30–10:30 - Zajęcia kierowane z całą grupą w oparciu o program wychowania przedszkolnego. Organizowanie zabaw twórczych, ruchowych, stymulujących rozwój dzieci.

10:30–11:15 - Czynności samoobsługowe przed wyjściem na spacer, do ogrodu przedszkolnego (nauka ubierania się, wiązania sznurowadeł, zapiania guzików, suwaków – doskonalenie czynności). Zabawy samodzielne w ogrodzie, zajęcia ruchowe, zabawy tropiące, obserwacja środowisk przyrodniczych i społecznych. Zabawy z językiem obcym nowożytnym. Zabawy rytmiczne.

11:15–11:30 - Przygotowanie do obiadu. Czynności higieniczne i samoobsługowe. Pełnienie dyżuru – np. nauka nakrywania stołu do obiadu.

11:30–12:00 - Obiad – celebrowanie posiłku. Realizacja założeń programowych w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami (widelcem, łyżką). Kulturalne zachowanie się przy stole, dbałość o zdrowie.

12:00–12:15 - Relaks, odpoczynek dzieci, słuchanie i czytanie bajek, muzyki relaksacyjnej, wyciszenie.

Część III – poobiednia

12:15–13:15 - Samodzielna zabawa dzieci – podejmowanie różnorodnych form działania przy niewielkim udziale nauczyciela. Praca indywidualna z dziećmi o charakterze wyrównawczo-
          -stymulującym oraz praca z dzieckiem zdolnym. Dostosowanie zadań do możliwości dzieci. Spacer, obserwacje środowisk przyrodniczych. Zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych. Zabawy z językiem obcym nowożytnym.

13:30–13;50 - Podwieczorek – kultura spożywania posiłków.

13;50–16:00 - Zabawy samodzielne dzieci. Zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych, pobyt na świeżym powietrzu, rozchodzenie się dzieci. Zajęcia z religii.